21 sierpnia 2014

Niebezpieczne i szkodliwe substancje w lakierach do paznokci.

Aceton / Acetone (propanon)
Aceton to rozpuszczalnik, środek skażający – powoduje łamliwość i rozdwajanie się płytki paznokcia. Obecnie nie jest trudno dostać zmywacz, bez acetonu – a przynajmniej oficjalnie.
 Większość zmywaczy, które mają wzmiankę „bezacetonowy” na pierwszym / drugim miejscu w składzie mają Octan etylu / Ethyl acetale. Również jest to rozpuszczalnik, który może powodować podrażnienia, wysuszenie oraz pękanie skóry. Wdychanie przez dłuższy czas może uszkodzić między innymi wątrobę i nerki. Również dla układu nerwowego jest toksyczny. Wybaczcie mi amatorzy zapachu zmywacza J Do niebezpiecznych dla naszych pazurków rozpuszczalników należą również Acetonitryl (nitryl kwasu octowego) /  Acetonitrille (methylacyanide), Octan Pentylu / Amyl Acetete oraz  Karbitol (eter dibutylowy glikolu dietylenowego) / Carbitol.
Ten ostatni jest również środkiem pochłaniającym wilgoć. Jego stężenie powyżej 5% jest bardzo niebezpieczne.
O działaniu Formaldehydu chyba nie muszę wam pisać? :D Dodam tylko, że formaldehyd często wchodzi w skład Sodium Lauryl / Laureth Sulfate, więc nie jest wtedy uwzględniany w składzie.
Napiszę tu jeszcze kilka nazw, który powinnyśmy się wystrzegać:
Methyl isobutyl ketone (MIBK)
Methyl methacrylate
Phthalates
Toluene
Sulfonamide (sulfanilamide)


Dodam jeszcze wzmiankę o ZATRUCIU SPOWODOWANYM LAKIEREM. Objawami zatrucia są:
senność, trudności w oddychaniu, nudności i wymioty, ból w klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia objawów należy wywietrzyć pomieszczenie (jeżeli były w nim malowane paznokcie / odkręcane lakiery) i skontaktować się z lekarzem. Oczywiście nie chodzi o to, żeby dzwonić do lekarza bo chce nam się spać :D

Więc środkami bezpieczeństwa będzie robienie swoich paznokci w wietrzonym pomieszczeniu.


2 komentarze:

  1. Karinka dobrze gada. Przydatny post.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz rozkmina, kto zdrobnił moje imię?! :D

      Usuń